Przejdź do głównej zawartości
Wersja: 16.1

Właściwości

Strona Właściwości zapewnia elastyczność w dostosowywaniu właściwości typów obiektów i modeli do potrzeb organizacji. Użytkownik ma swobodę kształtowania alokacji właściwości do rozdziałów i grup w nich zawartych. Na szczegółowym poziomie poszczególnych właściwości, można bez wysiłku przypisywać lub usuwać istniejące atrybuty i relacje, a nawet wprowadzać nowe atrybuty do elementu.

Modyfikowanie właściwości

Dostosowanie właściwości typu obiektu i modelu na stronie Właściwości jest bardzo proste. Wystarczy wybrać element, aby wyświetlić listę z rozdziałów, które zawierają listę właściwości do edycji. Możesz od razu wybrać rozdział do modyfikacji lub rozwinąć hierarchię, jeśli chcesz edytować grupy oraz poszczególne atrybuty i relacje w rozdziałach.

Wskazówka

Dostępność tej funkcji zależy od licencji.

Uwaga

Podczas pracy zarówno ze środowiskiem testowym, jak i produkcyjnym, wszystkie zmiany we właściwościach typu obiektu i modelu należy wprowadzać wyłącznie w środowisku testowym. Następnie należy zaktualizować bibliotekę produkcyjną, wykorzystując do tego przygotowaną wcześniej bibliotekę testową. Nieprzestrzeganie tego podejścia może spowodować utratę lokalnych modyfikacji (zobacz Aktualizacja biblioteki).

Przeglądanie Właściwości

Oto, co musisz zrobić, aby wyświetlić właściwości elementu:

  1. Przejdź do strony Właściwości.

  2. Wybierz dowolny element z listy Wybierz klasę lub typ modelu u góry strony.

    • Typy obiektów pojawiają się na górze listy, po nich typy modeli.

    • Po wybraniu elementu w obszarze roboczym zostaną wyświetlone rozdziały, w których zorganizowane są właściwości.

  3. Rozwiń rozdziały, aby wyświetlić żądane grupy, atrybuty i relacje.

Domyślnie wyświetlane są następujące kolumny:

  • Nazwa: Nazwa elementu specyficzna dla języka. Ikona "A" oznacza atrybut, podczas gdy ikona "R" oznacza relację. Ponadto atrybuty tylko do odczytu są oznaczone ikoną .

  • Niezależna od języka: Nazwa niezależna od języka jednoznacznie identyfikuje atrybut lub relację.

  • Typ: TStruktura danych atrybutu lub typ relacji. Atrybuty mogą przechowywać zupełnie inną zawartość w zależności od typu: tekst o różnej długości, liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe, daty, godziny, odniesienia wewnętrzne i zewnętrzne, tabele i wiele innych. W przypadku relacji, typ może być wychodzący lub przychodzący.

  • Obowiązkowe: Ta kolumna wskazuje, czy atrybut jest obowiązkowy, czy nie. Atrybuty obowiązkowe muszą być wypełnione: W systemie ADONIS, po otwarciu właściwości obiektu, atrybuty obowiązkowe są oznaczone kolorem czerwonym i gwiazdką, o ile są puste.

Niektóre kolumny są domyślnie ukryte:

  • Domyślna wartość: Atrybuty mogą mieć wartości domyślne. Wartości te są stosowane automatycznie, gdy tworzona jest instancja z tym atrybutem.

  • Atrybut klasy: Ta kolumna wskazuje, czy atrybut jest atrybutem klasy, czy nie. Atrybuty klasy mają zastosowanie do elementu jako całości, a nie do jego poszczególnych instancji. Na przykład mogą one zawierać graficzną reprezentację typu obiektu lub tekst informacyjny powiązany z określonym typem modelu. Atrybuty te nie mogą być edytowane w instancjach pochodzących z tych elementów. Jeśli atrybut nie jest atrybutem klasy, stanie się atrybutem instancji, który można edytować w instancjach (modelach, obiektach itp.).

  • Specyficzne dla kontekstu: Jest to właściwość dla atrybutów używanych jako atrybuty instancji i w związku z tym nie jest dostępna, gdy atrybut jest atrybutem klasy. Jeśli atrybut jest specyficzny dla kontekstu, może przechowywać różne wartości dla każdego odrębnego kontekstu modelu. W przeciwnym razie atrybut będzie miał pojedynczą wartość globalną, która ma zastosowanie do wszystkich kontekstów modelu.

  • Stałe językowo: Ta kolumna wskazuje, czy wartość tego atrybutu jest ograniczona do bycia niezależną od języka, czy nie. Jeśli ta właściwość jest włączona, wartość atrybutu jest taka sama we wszystkich językach. W przeciwnym razie każdy wariant językowy może mieć własną, wyróżniającą się wartość.

  • ID: Unikalny identyfikator atrybutu lub relacji.

Wskazówka

Właściwości atrybut klasy, specyficzne dla kontekstu oraz stałe językowo są automatycznie ustawiane na "no" podczas tworzenia nowego atrybutu. Tylko progamiści systemu ADONIS lub przeszkoleni administratorzy mogą zmieniać te właściwości.

Ponadto ID atrybutu jest zawsze generowany automatycznie.

Pokaż/ukryj kolumny

Aby zmienić, które kolumny są wyświetlane:

  • W prawym górnym rogu obszaru roboczego kliknij Więcej, a następnie wybierz odpowiednie kolumny.
Pokazywanie lub ukrywanie rozdziałów

Właściwości można wyświetlać jako lista lub jako struktura hierarchiczna, oparta o rozdziały, w których zorganizowane są właściwości elementu. Aby wyświetlić lub ukryć rozdziały:

  • W prawym górnym rogu obszaru roboczego kliknij Więcej, a następnie kliknij Pokaż rozdziały.
Kopiowanie nazwy elementu Niezależna od języka

Po wybraniu dowolnego elementu z listy Wybierz klasę lub typ modelu po prawej stronie pojawi się niezależna od języka nazwa elementu. Aby skopiować nazwę niezależną od języka do schowka:

  • Kliknij Kopiuj.

Zarządzanie rozdziałami i grupami

Atrybuty i relacje elementu są podzielone na rozdziały. W ramach tych rozdziałów podzbiory właściwości można podzielić na grupy w celu ich lepszego przeglądu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak modyfikować rozdziały i grupy.

Dodawanie nowej grupy

Aby dodać nową grupę do rozdziału:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź wybrany rozdział, kliknij Więcej, a następnie kliknij Dodaj nową grupę.

  3. Wprowadź specyficzne dla języka nazwy grupy dla wszystkich języków obsługiwanych przez system ADONIS (wymagany jest co najmniej jeden język). Nazwy te są widoczne w interfejsie użytkownika, np. gdy użytkownicy systemu ADONIS otwierają właściwości obiektu.

  4. Kliknij Stwórz, a następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie nowa grupa jest gotowa do użycia.

Dodawanie nowego rozdziału

Aby dodać nowy rozdział:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź rozdział, pod którym chcesz dodać kolejny nowy rozdział kliknij Więcej, a następnie kliknij Dodaj rozdział powyżej/poniżej.

  3. Wprowadź specyficzne dla języka nazwy rozdziałów dla wszystkich języków obsługiwanych przez system ADONIS (wymagany jest co najmniej jeden język). Nazwy te są widoczne w interfejsie użytkownika, np. gdy użytkownicy systemu ADONIS otwierają właściwości obiektu.

  4. Kliknij Stwórz, a następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie nowy rozdział jest gotowy do użycia.

Adjust Chapters and Groups

Chapters and groups can be renamed and removed:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Find the chapter or group you want to adjust, click More, and then select the option you want:

    • Zmień nazwę

    • Usuń z notatnika

Zarządzanie atrybutami i relacjami

Obiekty i typy modeli posiadają atrybuty do przechowywania zmiennych właściwości i różnych wartości oraz relacje do tworzenia połączeń z modelami i obiektami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dodawać, zmieniać i usuwać te właściwości.

Dodawanie nowych atrybutów

Aby dodać nowy atrybut do rozdziału lub grupy:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź wybrany rozdział lub grupę, kliknij Więcej, a następnie kliknij Dodaj nowy atrybut.

  3. Z listy Typ atrybutu wybierz typ atrybutu, który chcesz dodać.

  4. W polu Nazwa, wprowadź specyficzne dla języka nazwy atrybutów dla wszystkich języków obsługiwanych przez system ADONIS. Nazwy te są widoczne w interfejsie użytkownika, np. gdy użytkownicy systemu ADONIS otwierają właściwości obiektu.

  5. Opcjonalnie: W sekcji Rozdział, można zmodyfikować rozdział i grupę, do których atrybut powinien zostać przypisany.

  6. Jeśli tworzysz atrybut typu Bool, Enumeration lub Enumeration List będziesz musiał podać dodatkowe specyfikacje (wartości domyślne i zakres wartości).

  7. W sekcji Właściwości, wypełnij następujące dane:

    • W polu Unikalna nazwa, można zmienić niezależną od języka nazwę, która jednoznacznie identyfikuje atrybut. Aby ustalić konwencję nazewnictwa, system ADONIS automatycznie utworzy unikalną nazwę składającą się z przedrostka A_CUS_ i nazwy specyficznej dla języka w języku podstawowym (wielkimi literami), na przykład A_CUS_COMMENT.

    • Wybierz opcję Atrybut obowiązkowy jeśli ten atrybut powinien być oznaczony jako obowiązkowy w systemie ADONIS.

    • Select Restrict the value to be language-independent if the attribute's value should be consistent across all languages. Otherwise, every language variant of the attribute can have its own unique value.

    • Select Model-context-specific attribute to allow this attribute to hold different attribute values in each model context. Otherwise, the attribute will have one global attribute value for all model contexts.

  8. Opcjonalnie: W sekcji Tekst informacyjny, można podać teksty informacyjne wyjaśniające użytkownikowi końcowemu cel tego atrybutu dla wszystkich języków obsługiwanych przez system #ToolName. Teksty te mogą być wyświetlane w systemie ADONIS (ikona ).

  9. Kliknij Stwórz, a następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie nowy atrybut jest gotowy do użycia.

Typy atrybutów

Administratorzy systemu ADONIS mogą tworzyć następujące typy atrybutów:

  • ADONIS String: Tekstowy typ atrybutu, który może przechowywać ciągi o maksymalnej długości 3700 znaków Unicode.

  • Bool (Boolean): Atrybut binarny z dwiema możliwymi wartościami: "true" lub "false".

  • Coordinated Universal Time: Przechowuje informacje o dacie i godzinie, dzieląc czas na dni, godziny, minuty i sekundy.

  • Double: Typ atrybutu liczbowego, który może przechowywać liczby zmiennoprzecinkowe dla precyzyjnych wartości.

  • Enumeration: Lista wstępnie zdefiniowanych wartości, w których można wybrać pojedynczą wartość.

  • Enumeration List: Lista wstępnie zdefiniowanych wartości, w których można wybrać wiele wartości.

  • Integer: Przechowuje liczby całkowite, zarówno dodatnie, jak i ujemne, bez składników dziesiętnych.

  • Long String: Typ atrybutu odpowiedni do przechowywania dłuższej zawartości tekstowej, pozwalający na ciągi o maksymalnej długości 50000 znaków Unicode.

  • String: Tekstowy typ atrybutu, który może przechowywać ciągi o maksymalnej długości 1300 znaków Unicode.

  • Unsigned Integer: Podobny do liczby całkowitej, ale ograniczony do nieujemnych liczb całkowitych, z wyłączeniem wartości ujemnych.

Ustawianie wartości domyślnych i zakresów wartości

Niektóre typy atrybutów wymagają dodatkowych specyfikacji:

  • Domyślna wartość: Atrybuty mogą mieć wartości domyślne. Wartości te są stosowane automatycznie, gdy tworzona jest instancja z tym atrybutem. Administratorzy systemu ADONIS mogą ustawić wartości domyślne dla atrybutów typu Bool, Enumeration, or Enumeration List podczas tworzenia lub edycji atrybutu. Liczbowe typy atrybutów, takie jak Integer mają domyślnie przypisaną wartość „0” i nigdy nie są pozbawione wartości. Tylko programiści produktów ADONIS lub przeszkoleni administratorzy mają pełny dostęp do wartości domyślnych wszystkich typów atrybutów.

  • Zakres wartości: Enumeration lub enumeration list wymagają zakresu wartości: listy predefiniowanych wartości, w której można wybrać pojedynczą wartość (enumeration) lub wiele wartości (enumeration list).

Aby zapewnić te specyfikacje:

Dla atrybutów typu Bool
  • W sekcji Wartość domyślna, aktywuj opcję Domyślna wartość logiczna, aby przypisać atrybutowi wartość domyślną „true”. W przeciwnym razie wartością domyślną będzie „false”.
Dla atrybutów typu Enumeration lub Enumeration List
  • Zakres wartości można edytować w obszarze Lista wartości:

    • Kliknij + Dodaj wartość, aby dodać nową wartość wyliczeniową (wymagana jest co najmniej jedna wartość wyliczeniowa). Wprowadź specyficzne dla języka nazwy wartości dla wszystkich języków obsługiwanych przez ADONIS.

    • W kolumnie Wartość domyślna wybierz wartość, która ma być używana jako wartość domyślna.

    • Użyj ikony z trzema poziomymi liniami, aby przeciągnąć wartość wyliczeniową do nowej pozycji.

    • W razie potrzeby można zmienić nazwę wartości lub je usunąć. Click More, and then select Rename enumeration value or Delete enumeration value.

    • Wybierz Oceń wartość domyślną jako pustą, aby określić, że wartość domyślna tego atrybutu powinna być traktowana jako pusta. To ustawienie jest brane pod uwagę przez filtr właściwości, który umożliwia użytkownikom systemu ADONIS ukrywanie pustych atrybutów w celu poprawy czytelności.

Info

Można usuwać tylko nowo dodane wartości. Po zastosowaniu zmian metamodelu (Zapisz zmiany), nie można ich już usunąć.

Przypisywanie istniejących atrybutów

Administratorzy systemu ADONIS mogą określić, które atrybuty mają być widoczne i edytowalne dla elementu, przypisując je do rozdziału lub grupy.

Aby przypisać istniejący atrybut do rozdziału lub grupy:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź rozdział lub grupę, kliknij Więcej, a następnie kliknij Przypisz istniejący atrybut.

  3. W tabeli Dostępne atrybuty znajdź atrybut, który chcesz dodać.

    • Tabela ta wyświetla zarówno specyficzną dla języka, jak i niezależną od języka nazwę atrybutu oraz typ atrybutu.

    • Aby łatwo sprawdzić, gdzie atrybut jest również używany, wystarczy najechać kursorem na ikonę informacji , a informacje zostaną wyświetlone w podpowiedzi.

    • Możesz użyć pola wyszukiwania, aby szybko znaleźć określony atrybut.

  4. Opcjonalnie: Na listach Rozdział i Grupa można zmodyfikować rozdział i grupę, do których atrybut powinien zostać przypisany.

  5. Kliknij Przypisz , aby przypisać atrybut.

    • Atrybut zostanie umieszczony na końcu wybranego rozdziału lub grupy. Dostosuj jej położenie w obszarze roboczym później.

    • Jednocześnie atrybut zostanie usunięty z tabeli Dostępne atrybuty.

  6. Powtórz kroki 3-5, aby przypisać dodatkowe atrybuty.

  7. Kliknij Dodaj. Rozdziały i grupy z przypisanymi atrybutami zostaną automatycznie rozwinięte w przestrzeni roboczej. Następnie kliknij Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie przypisane atrybuty będą widoczne i możliwe do edycji.

Wskazówka

Można przypisać wszystkie atrybuty z wyjątkiem atrybutów klas i atrybutów, które zostały umieszczone na czarnej liście przez programistów systemu ADONIS lub przeszkolonych administratorów.

Edytycja atrybutów

Atrybuty można edytować, jeśli nie zostały umieszczone na czarnej liście przez twórców systemu by ADONIS lub przeszkolonych administratorów, w którym to przypadku można je tylko wyświetlać.

Wskazówka

Notatka na górze strony wskaże, ile innych klas lub typów modeli korzysta z tego atrybutu i mogą mieć na nie wpływ wprowadzone zmiany, z wyjątkiem właściwości kontekstowych oznaczonych ikoną ołówka .

Aby edytować atrybut:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź atrybut, kliknij Więcej, a następnie kliknij przycisk Edytuj atrybut.

  3. Zmodyfikuj szczegóły zgodnie z wymaganiami.

  4. Kliknij Edytuj, a następnie kliknij Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie zmodyfikowany atrybut jest gotowy do użycia.

Wskazówka

Więcej informacji na temat poszczególnych atrybutów można znaleźć w sekcji Dodawanie nowego atrybutu.

Info

Typ atrybutu i unikatowa nazwa atrybutu nie mogą być modyfikowane wstecz.

Info

Modyfikacje atrybutów są stosowane globalnie. Edycja atrybutu ma zatem natychmiastowy wpływ na wszystkie elementy, które używają tego atrybutu. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły: w kontekście określonego elementu metamodelu (typ obiektu, typ modelu, ...) atrybuty mogą mieć specjalną wartość domyślną, która może różnić się od wartości domyślnej dla tego samego atrybutu w kontekście innego elementu metamodelu.

Przypisywanie istniejącej relacji

Administratorzy systemu ADONIS mogą określić, które relacje będą widoczne i edytowalne dla elementu przypisując je do rozdziału lub grupy.

Aby przypisać istniejącą relację do rozdziału lub grupy:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź rozdział lub grupę, kliknij Więcej, a następnie kliknij Przypisz istniejącą relację.

  3. W tabeli Dostępne relacje znajdź relację, którą chcesz dodać.

    • Tabela ta wyświetla zarówno specyficzną dla języka, jak i niezależną od języka nazwę relacji oraz typ relacji (wychodząca lub przychodząca).

    • Możesz użyć pola wyszukiwania, aby szybko znaleźć określoną relację.

  4. Opcjonalnie: Na listach Rozdział i Grupa można zmodyfikować rozdział i grupę, do których relacja powinna zostać przypisana.

  5. Kliknij Przypisz , aby przypisać relację.

    • Relacja zostanie umieszczona na końcu wybranego rozdziału lub grupy. Dostosuj jej położenie w obszarze roboczym później.

    • Jednocześnie relacja zostanie usunięta z tabeli Dostępne relacje.

  6. Powtórz kroki 3-5, aby przypisać dodatkowe relacje.

  7. Kliknij Dodaj. Rozdziały i grupy z przypisanymi relacjami zostaną automatycznie rozwinięte w obszarze roboczym. Następnie kliknij Zapisz zmiany.

Wskazówka

Możesz przypisać wszystkie relacje, które zezwalają na instancje wybranego elementu jako obiekt źródłowy (= wychodzący) lub obiekt docelowy (= przychodzący).

Dostosowywanie atrybutów i relacji

Atrybuty mogą być usuwane, a relacje mogą być usuwane lub zmieniane mogą być ich nazwy:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź atrybut lub relację, kliknij Więcej, a następnie wybierz żądaną opcję:

    • Zmień pozycję

    • Usuń z notatnika

Info

Zmiana nazwy relacji ma wpływ tylko na kontekst wybranego elementu. Globalnie nazwa nie ulega zmianie - nie ma to wpływu na inne elementy korzystające z tej relacji.

Zmiana pozycji.

Można zmieniać kolejność rozdziałów, grup, atrybutów i relacji. Aby zmienić pozycję:

  1. Przejdź do strony Właściwości wybierz element z listy Wybierz klasę lub typ modelu.

  2. Znajdź element, którego położenie chcesz zmienić, kliknij Więcej, a następnie kliknij Zmień pozycję.

  3. Przeciągnij element w nowe miejsce. W razie potrzeby możesz także zmienić kolejność innych elementów.

  4. Kliknij OK, a następnie kliknij Zapisz zmiany.

Zmiany metamodelu zostaną zastosowane, a Administracja systemu ADONIS Administration zostanie ponownie załadowana. Następnie elementy zostaną wyświetlone w nowej kolejności.